niedziela, 12 lutego 2012

PŚ w Willingen (12.02), czyli mistrzowski występ Bardala i zmiana lidera PŚ

Dzisiaj odbył się drugi konkurs PŚ w Willingen. Był to istny "festiwal" lotów. Najdłuższy skok oddał Daiki Ito - 149,5 m, a najkrótszy Wladimir Zografski - 101,5 m. Dla porównania rekord skoczni wynosi 152 m.
   Zwyciężył Anders Bardal. Norweg poradził sobie fenomenalnie i już po pierwszej serii zajmował pozycję lidera. Poszybował na 145,5 m i 148 m. Dzięki tej wygranej został nowym liderem klasyfikacji PŚ, wyprzedzając Andreasa Kofflera i Gregora Schlierenzauera.
   Na drugim miejscu uplasował się Roman Koudelka. Po genialnym skoku na 147,5 m był trzeci. Awansował, dzięki 146,5 m w finale. Czech osiągnął swój najlepszy wynik w tym sezonie.
   Na najniższym stopniu podium stanął Daiki Ito. Na półmetku, po świetnej odległości 149,5 m, był drugi. Później poleciał na 144 m.
   Na czwartej lokacie znalazł się Peter Prevc. Słoweniec bardzo dobrze się dziś spisał. Skoczył 138 m i 149 m, był to najdłuższy skok finałowej serii.
   Kamil Stoch zdobył dziś piąte miejsce. Oddał skok na 139 m i 144 m. Niestety trochę zabrakło, aby mógł wskoczyć na podium. Polak cały czas wyprzedza Thomasa Morgensterna w ogólnej klasyfikacji PŚ.
   Szóstą pozycję osiągnął kolejny Japończyk - Taku Takeuchi. Najpierw miał 137,5 m i był dziesiąty, w drugim etapie wylądował 10 m dalej. Siódmy był Richard Freitag. Niemiec uzyskał 140,5 m i 144,5 m.
   Jeszcze dwóch polskich zawodników dostało się do finału. Piotr Żyła skoczył 131,5 m i 125 m, był 26. Maciej Kot miał 129,5 m i 130 m, znalazł się na 29. lokacie. Krzysztof Miętus (126 m) i Tomasz Byrt (122,5 m) zajęli kolejno: 34. i 38. miejsce.
   Thomas Morgenstern zakończył rywalizację na 13. lokacie. Po 141,5 m w pierwszej serii był dziewiąty. Później poleciał na 139,5 m, zbyt mało, aby utrzymać się czołowej dziesiątce. Gregor Schlierenzauer na półmetku, po locie na 131 m, zajmował 19. miejsce. W finale uzyskał 134,5 m i udało mu się awansować o jedno oczko w górę. Ku naszemu wielkiemu zdziwieniu Andreas Koffler wylądował na 111 m i został sklasyfikowany na 44. pozycji. Tym samym jest teraz trzeci w klasyfikacji generalnej PŚ.
   Osiągnięcia dwóch najlepszych skoczków z każdego kraju zostaną zaliczone do klasyfikacji Team Tour, który składa się z pięciu konkursów w Niemczech: po dwa w Willingen i Oberstdorfie oraz jeden Klingenthal.