niedziela, 11 marca 2012

PŚ w Oslo (11.03), czyli "klasyczna loteria"

Dzisiaj odbył się konkurs indywidualny PŚ w Oslo. Pierwszy etap przebiegł w bardzo trudnych warunkach. Nie wszyscy zawodnicy poradzili sobie ze zmiennym wiatrem. Poza pierwszą trzydziestkę wypadli m.in. Thomas Morgenstern, Roman Koudelka i Lukas Hlava. Najdłuższym lotem może pochwalić się Jaka Hvala - 135,5 m. Dla porównania rekord skoczni wynosi 141 m.
  Zawody wygrał Martin Koch. Austriak, po skoku na 130,5 m, był czwarty. Później osiągnął równie wspaniałą odległość - 130 m. Co ciekawe Koch nie znajdował się w gronie faworytów do zwycięstwa.
   Na drugim miejscu uplasował się Severin Freund. Po 123 m w pierwszej serii zajmował dopiero 10. pozycję ex aequo z Nejcem Dezmanem. Niemiec w finale poszybował aż na 134 m, dało mu to awans w klasyfikacji konkursu.
   Na najniższym stopniu podium stanął Robert Kranjec. Słoweniec wylądował na 121,5 m i osiągnął 9. lokatę. W finale poleciał na 129 m.
   Czwarty był Daiki Ito. Po znakomitej odległości 132,5 m w pierwszym etapie, Japończyk miał pozycję lidera. Niestety, 120 m nie wystarczyło, aby utrzymał prowadzenie. Na piątym miejscu został sklasyfikowany Simon Ammann. Szwajcar oddał dwa bardzo dobre skoki na 130 m i 126,5 m. Na szóstej lokacie znalazł się Richard Freitag. Na początku uzyskał 120 m i był ósmy. Później pofrunął na 133 m. Gdyby nie złe lądowanie, zapewne Niemiec mógłby wskoczyć na podium.
   Piotr Żyła spisał się najlepiej z polskiej reprezentacji. W pierwszej serii skoczył na 129,5 m i uplasował się zaskakująco wysoko w klasyfikacji zawodów - był trzeci. W finale nie popisał się i osiągnął jedynie 118,5 m. Ostatecznie miał 7. pozycję.
   Już drugi raz w tym sezonie Jaka Hvala dostał się do pierwszej dziesiątki. Dzisiaj zdobył ósme miejsce. Młody Słoweniec uzyskał 135,5 m i 112,5 m.
   Kamil Stoch wywalczył sobie 11. lokatę. Polak początkowo nie poradził sobie z pogodą. Wylądował na 113 m i był 25. W drugiej serii oddał skok na 124 m i dało mu to ogromny awans. Maciej Kot był 12. W pierwszym etapie poleciał na 128,5 m i był 7. Potem osiągnął tylko 112 m. Klemens Murańka został sklasyfikowany na 24. miejscu. Skoczył na 115 m i 113,5 m. Do finału, po bardzo słabej odległości 85 m, nie dostał się Krzysztof Miętus.