czwartek, 8 marca 2012

PŚ w Trondheim (08.03), czyli Ito znowu niezwyciężony i urodzinowy sukces Miętusa

Dzisiaj odbył się konkurs indywidualny PŚ w Trondheim. Warunki atmosferyczne sprzyjały zawodnikom. Dwukrotnie został pobity dotychczasowy rekord skoczni - 140 m. Najpierw przez Richarda Freitaga - 140,5 m, a później przez Daiki'ego Ito - 141 m.
   Ponownie zwyciężył Daiki Ito. Po locie na 137,5 m w pierwszej serii, był drugi. Zdobył wygraną, dzięki 141 m w drugim etapie. Japończyk wyprzedził Thomasa Morgensterna i Kamila Stocha w klasyfikacji generalnej PŚ. Obecnie znajduje się na 4. pozycji z łączną notą aż 1016 pkt!
   Na drugim miejscu uplasował się Richard Freitag. Na początku pofrunął na 140,5 m i na półmetku zawodów był liderem. Niestety, 133 m nie wystarczyły, aby pokonać Ito.
   Na najniższym stopniu podium stanął Simon Ammann. Szwajcar najpierw poleciał na 132,5 m i był piąty. W finale uzyskał aż 140 m.
   Na czwartej lokacie znalazł się Anders Bardal. W pierwszym etapie wylądował na 131,5 m i dało mu to 8. pozycję. Austriak awansował, dzięki 136 m w drugiej serii. Piąty był Roman Koudelka. Czech oddał dwa bardzo dobre skoki na 137 m i 135 m.
   Na szóstym miejscu został sklasyfikowany Kamil Stoch. Polak osiągnął 132,5 m i 135,5 m. Niestety, to trochę za mało, aby wskoczyć na podium. W ogólnej klasyfikacji najlepszy z biało-czerwonych jest piąty. Łącznie zebrał 1001 pkt.
   Na siódmej lokacie uplasował się Thomas Morgenstern. Austriak miał 133,5 m i 132 m. Jego kolega z reprezentacji - Andreas Koffler zajął kolejną pozycję. W pierwszej serii skoczył na 129 m i był dziesiąty. Później poleciał na 135 m i awansował. Gregor Schlierenzauer zdobył dopiero 12. miejsce. Wylądował na 126,5 m i 136 m.
   W dzisiejszym konkursie wystąpiło aż sześciu Polaków, lecz do finału dostał się jedynie Kamil Stoch i Krzysztof Miętus. Miętus odniósł duży sukces. Po skoku na 126,5 m był 23. Później uzyskał 127 m i osiągnął 14. lokatę. Klemens Murańka wylądował na 125 m (33.), Maciej Kot na 124 m (40.),  Aleksander Zniszczoł na 122,5 m (41.), a Piotr Żyła na 121 m (44.).